Na vlastní oči jsem dnes viděl zbytky autostrády ze 40.let dvacátého století. Místní tvrdí, že ji v Chřibech stavěl Baťa, jiní hovoří o dálnici Hitlerově. Nakonec mne pátrání zavedlo až do jednoho pokoje, k úžasnému člověku, do světa mimo představivost, k nálezům z doby bronzové.
Mé putování začalo v Zástřizlech, u tzv. bílého mostu… …kde je 4,5 m vysoký nadjezd. Most má dokončenou omítku… …je 7,5m široký… ….a je osazen… …betonovým zábradlím.
Z jednoho konce Zástřizel, obce na svazích Chřibů, jsem se přesunul na druhý , k tzv. červenému mostu, už jsem musel po svých , díky náhlému oteplení se cesta změnila v moře bláta.
U červeného mostu. Beton je stále jako nový. Most byl zcela dokončen… …a dálniční násep , který zůstal zachován… …svědčí o velikosti projektu. Dnes…po více jak osmdesáti letech, na betonové zábradlí shlíží shora trsy jmelí, jinak nic.
Přemístil jsem do Kostelan ,okres Kroměříž, další obce , kudy měla dálnice vézt, vše bylo ještě zajímavější.


Nechal jsem vůz na okraji obce a vydal se zeptat místních. Šťastnou náhodou jsem se dostal až k domu Jiřího Blahy, badatele a publicisty, který se zabývá nejen historickou dálnicí, ale Chřiby jako takovými, pověstmi, zajímavostmi a několik desítek let zaznamenává spolu s kolegy historii oněch úžasných míst do knih.
Vstřícný pan Blaha mne pozval dál , do své pracovny.

Vyprávěl opravdu zajímavě, nejen o nedokončené dálnici, prakticky jsem absolvoval fantastickou přednášku. Zmínil se i o Jiřím Blahovi starším, který pracoval v Čeložnicích u Kyjova jako revírník. Mezi lety 1929–33 Jiří Blaha starší v katastru Čeložnic objevil na čtyřech mohylnících 120 mohyl ze střední doby bronzové. Během zmíněných let jich prozkoumal a prokopal celkem 15. Postupně se mu podařilo ke všem pohřebištím nalézt také sídliště. Odhalil i známý mohylník v Bohuslavicích u Kyjova.
Dostal jsem od něj spoustu rad, rozloučil se a pan Blaha mladší mne ještě upozornil , ať si všimnu při odjezdu z Kostelan Sportovní haly,

Kdo ví, jak by to tady vypadalo, kdyby vše bylo jinak, kdyby se historie ubírala malinko jiným směrem. Možná by dálnice byla dokončena, auta by po ní svištěla do Hitlerova Německa, ovšem v takové době by přece nikdo nechtěl žít, že ano ? Místo toho zůstaly betonové skořepiny dálnice jako připomínka minulosti.
A lidé, jako pan Blaha, nám pohled do minulých časů zprostředkovávají, díky za to.
http://www.velehrad.webnode.cz
Chřiby – stopami dálnice / Pavel Zrna a Bořek Žižlavský | Knihovna Zlín (kfbz.cz) asi před 14 dny jsem od p.Potyky knihu dostal, http://agenturanp.cz , díky za tip!
Trilogie o studánkách v Chřibech je kompletní. Vydali poslední díl – Kroměřížský deník (denik.cz)
Po Baťových dálnicích zůstaly jen mosty, práce ukončila válka – iDNES.cz