Román pro Tebe, kapitola první.


A za ruku jsem držel astronautku Petersovou.

Lubomír Tomik

Kapitola první. Čas není jen otázka dní a minut.

Na Big Benu, známé londýnské věži s hodinami,právě odbíjely dvě. Bylo to jako burácení hromu.
Hleděl na podivné město.
Slyšel povely: -Zákaz vycházení pro obyvatele.Na strategických místech postavte hlídky…-
Tím bylo vše vyřízeno.
Nešel skrytou pašeráckou pěšinou.

O hodinu později odešel do trafiky naproti Parlamentu koupit krabici doutníků značky Havana a vyšel ven v kostkované sukničce jako skotský dudák do kina Metropol a nyní sleduje film Palba bubnů.
Čas není pouze otázka dní a minut.
Bylo nutno přeplout oceány světa. Nové krajiny vypudily z mysli minulost dosud zcela nedávnou. A navíc den po příjezdu dostal horečku.
Byl velmi starý a divný,maličký, s dlouhým bílým plnovousem jako obrovská chobotnice, zápis něčeho důležitého, vyrvaný z hlubin věků, anebo byl jen blouznění. Po mnoha létech vyšel ven a pohlédl na hvězdnou oblohu. Byla nekonečná,volala ho, ale neodstrašovala.
Už teď věděl, že se do vesmíru vrátí.


Tam, za lesem naftových věží, byla kamenitá stráň, rozpálená vedrem. Vedla po ní stezka, pokrytá bílým prachem. Oslňující světlo, ponořené do nekonečné touhy. Vysoko na hřebeni je vidět stromy. Nad nimi se vznesou rackové. Vzlétnou mrtvými kolejemi. Šílené oči se zakalily od polárních ledů. Dívky se ho trochu bojí. Světelný paprsek vychází z pěkného zadečku.


Hlasy dam,Unisono:-Můůůůůůj tááááta děláááál cíííííhlýýýý,

Jáááá děláááám s cííííhlááááma,
tííííísíííííc ,dééééésééééét tííííísíííííc cíííííhel,
milíííííííonýýýýýýý cííííhel!-

Sbormistr:-Sakra, těch cihel. A dům nikde!!!!- a do zpěvu dam předstírá epileptický záchvat.

Později na velké zelené louce se dámy-jsou to mladé Italky- rytmicky vytáčejí podle povelů profesora tělocviku, tyčícího se na dřevěném stupínku na okraji louky:
-Ráz dva,ráz dva, ráz dva tři…-
-Copak čas -řekl.-

Západní a východní hranice, všechno, rudé jazyky plamenů s ohořelými řasami,vzrušenými hrdelními výkřiky.- Všichni pili bílou kávu a Město se rozpínalo.


Vstoupil a držel v ruce zbraň s uspávacími střelami. Umění zabíjet…uvažoval o těchto slovech.To já jsem ještě nemusel zabít člověka. Vrátil se k posteli a stisknul knoflík pro vnitřní spojení. Výborně, fungovalo, obrazovka ožila a objevili se na ní pruhy. Za chvíli zčernaly. Byl nejvyšší čas.


Ještě týž den psali všechny anglické večerníky palcovými titulky:
-ŽALUJI!!!! Dopis prezidentu republiky: …Válečný soud se právě odvážil-na rozkaz-osvobodit jistého muže…Je zřejmé, že je to agent z jiné planety, potíž je v tom, že neví, proč sem byl vyslán, zapomněl to svoje drahocenné poselství… DANGER A MORT . Vzdálené bubny lépe zní. Stará dobrá Anglie miluje své dřívější vládce. Signál psychobuňky je negativní….tentokrát se přenos neuskutečnil. –


Tím mužem byl William Seward Burroughs a teď jsme mířili úzkými uličkami v rozevlátých hábitech a míjeli nás okouzlující brunety v upjatých sukních, školačky s chlapeckými účesy, špulící rty nad knihami a nervózně se učící látku nazpaměť-čekají ,že v parku po škole potkají mladého Marcela Prousta-kouzelné mladé dívky, které si vykračují jistými kroky na nízkých podpatcích do centra .

A po londýnské dlažbě poničené větry a dešti se v trávě vyrážející mezi deskami rozeběhla dlouhá řada šedivých zvířátek,celá rodinka,létající krysy se namáhavě odlepovaly od rozpadlých zdí nastával soumrak a cesty pokrývající Anglii od jihu k východnímu pobřeží a zase zpět zahrnují Londýn, Mexiko,Maroko,Paříž, všechny oceány a objeví se na nich různí zajímaví lidé a věci a města a když William řekne:-Neměl by ses tahat s těma Mexičanama,je to smečka podvodníků- já povídám :-Pojďme odtud pryč,je to moc literární,pojďme se opít-ale on mne zarazí:- To je křiku! Tady jsi v nebi a ne v nějakém zapadákově kde lišky dávají dobrou noc. Jdi si, nikdo tě nedrží.-


Ale máš cestu zpátky?

Konec první kapitoly.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s